UWAGA!  Nowy dział w którym zamieszczam informacje  o placówkach wykonujących badania diagnostyczne

 

 

 

Test LTT borelioza i Elispot borelioza

 

(poszukuje pobudzonych limfocytów B produkujących przeciwciała)

 

Test ten, opracowany w Niemczech, zdaniem niemieckich naukowców jest bardzo czuły i przydatny zwłaszcza w rozpoznawaniu późnej czy wczesnej rozsianej, ale trwającej kilka tygodni czy miesięcy boreliozy. Warto go na pewno zrobić, kiedyWestern-blotwychodzi ujemnie. Zdaniem niemieckich naukowców może być on bardzo pomocny także w monitorowaniu skuteczności leczenia boreliozy. Test ten wykonuje jedynie Synevo (www.synevo.pl) - krew tego samego dnia, co pobranie, jest wysyłana do laboratorium w Berlinie samolotem. Test ten wykrywa seronegatywną czyli bez przeciwciał boreliozę. Wadą jego jest niestety cena ok. 550zł dla samej boreliozy. Uwaga - jeśli ktoś przyjmuje sterydy doustnie domięśniowo lub dożylnie, one również powodują zablokowanie powstawania pobudzonych limfocytów T! /sterydy podawane miejscowo np wziewne w astmie, w maści lub kroplach nie są przeciwwskazaniem do wykonania tego testu/.

Przed tym testem nie wolno też brać leków p/zapalnych i p/bólowych (można tylko Paracetamol lub Tramal) oraz antybiotyków przez 1.5-2 miesiące!

Badanie LTT można zrobić podczas brania interferonu(np. przy różnicowaniu sm lub neuroborelioza), ale leki immodulujace typu np. Rulitek trzeba na 1.5-2 mies odstawić przed jego wykonaniem. LTT można robić i po posiłku - nie trzeba być na czczo.

 

UWAGI

LTT i testy Western-Blot czy KKI to różne badania. Zdarza się że Western-Blot  czy KKI sa dodatnie, a LTT wychodzi ujemnie! Moze byc LTTdodatnie, a KKI ujemne!

Dokładniejszym testem podobnym do LTT jest test o nazwie ELISPOTborelioza-krew pobierana w Polsce jest wysyłana do osrodka naukowego w Augsburgu